°


Ewelina Latosek

Wygraj wejściówkę na „Ciuchcie Warszawskie”

Nie lada gratka czeka na pasjonatów historii kolejnictwa zwłaszcza tego, który istniał w naszym regionie. Stacja Muzeum zaprasza na wystawę „Ciuchcie Warszawskie”. Nie mogło tam zabraknąć piaseczyńskiej wąskotorówki i dawnej Kolei Wilanowskiej.

Dziś na torach podziwiamy Pendolino, jednak kiedyś kolej, również ta w obrębie Warszawy wyglądała zupełnie inaczej. To historyczne ujęcie transportu szynowego będzie można oglądać już od 26 kwietnia w Stacji Muzeum. Głównym tematem będą warszawskie koleje dojazdowe, nazywane przez warszawiaków „ciuchciami”, stąd tytuł wystawy „Ciuchcie Warszawskie”. 

– Na wystawie będzie można zapoznać się z nieistniejącymi już liniami kolejowymi, które w okresie międzywojennym odgrywały istotną rolę w komunikacji oraz tymi, które mimo burz dziejowych dziś spełniają swoją rolę – podkreślają organizatorzy. 

Co zobaczymy na wystawie? –  Historia kolei dojazdowych sięga XIX w. Już wtedy były ważnym ogniwem łączącym ludność spoza Warszawy z sercem Polski. Na podstawie powstałych linii planowano i tworzono całe założenia urbanistyczne i architektoniczne. W XX wieku, mimo ciężaru wojen i kolejnych okupacji, koleje dojazdowe były tym, co integrowało i spajało mentalność mieszkańców okolicznych miejscowości. Były swego rodzaju symbolem normalności w trudnych czasach. Na wystawie „Ciuchcie Warszawskie” zostanie przybliżona historia siedmiu kolejek. Zaprezentowane zdjęcia są unikatami na skalę europejską, często nigdy niepublikowane mają tu okazję opowiedzieć o historii – zaznaczają przedstawiciele Stacji Muzeum. 

Warto podkreślić, że wśród prezentowanych „kolejek” będą również te związane z powiatem piaseczyńskim. Będzie można poznać bliżej Piaseczyńską Kolej Wąskotorową, która dziś jest połączeniem turystycznym Piaseczna i Tarczyna, a kiedyś funkcjonująca jako Grójecka Kolej Dojazdowa. Organizatorzy wystawy nie zapomnieli również o innej wąskotorówce. Swoje miejsce  na niej będzie miała Kolej Wilanowska niegdyś stanowiąca połączenie Warszawy z Wilanowem, Powsinem i Konstancinem. Z czasem kolej stała się częścią kolejki grójeckiej. 

Dodatkowo na wystawie pojawią się 
Kolej Młocińska – istniejąca w latach 1929–1943 normalnotorowa, prywatna kolej, łącząca Warszawę z Młocinami, Łomiankami i składnicą amunicji w Palmirach w Puszczy Kampinoskiej.
Kolej Marecka – istniejąca od1897 do 1974 roku kolej wąskotorowa umożliwiająca w ostatnim okresie kursowania dotarcie z Radzymina i Marek na Pragę. 
Kolej Jabłonowska (zwana także koleją karczewską) – kursująca dawniej z Jabłonny przez Warszawę do Karczewa i Starej Miłosny.
Kolej Poligonowej – wojskowa linii wąskotorowa kursująca z Rembertowa, obsługująca także transport cywilny.
Warszawska Kolej Dojazdowa – która jako oddzielny twór odgrywała i nadal odgrywa rolę nie tylko transportową, ale wręcz kulturotwórczą.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym można wygrać podwójne zaproszenia na wystawę Ciuchcie Warszawskie. Zasady są proste. Wygrywają dwie osoby, które 25 kwietnia (wtorek) jako pierwsze po godz. 14.00 przyślą maila na adres: konkurs@wpr24.pl. W tytule maila należy wpisać „Ciuchcie Warszawskie”. W wiadomości należy podać imię, nazwisko oraz telefon kontaktowy.

Start: 26 kwietnia, godz. 09.00 – 17.00. 
Miejsce: Stacja Muzeum ul. Towarowa 3 Warszawa


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz