°


filmweb.pl

Numer stulecia, czyli „80 milionów” w Piasecznie

Ciekawy film i równie interesujący goście. 2 czerwca w studiu filmowym w Piasecznie odbędzie się pokaz filmu „80 milionów”. Następnie zaplanowano spotkanie z bohaterami tamtych wydarzeń: Władysławem Frasyniukiem, Józefem Piniorem i Stanisławem Huskowskim.

Ponure czasy PRL-u. Na rynku coraz mniej towarów, pogarszająca się sytuacja gospodarcza Polski. W lipcu 1980 władze podwyższają ceny żywności, co budzi strajki w różnych regionach kraju. Do historii przeszły wydarzenia sierpniowe, kiedy do protestu włączyli się pracownicy Stoczni Gdańskiej. W końcu udało się osiągnąć porozumienie, które zakładało utworzenie wolnych związków zawodowych. To był krok w stronę powstania i zarejestrowania NSZZ „Solidarność”

Ruch społeczny rozrastał się, władze komunistyczne szukały rozwiązania zaistniałej sytuacji. Pojawiły się obawy, co do wprowadzenia przez rządzących stanu wyjątkowego. Nie było czas na kalkulację. Trzeba było działać na zasadzie „tu i teraz”. Działacze dolnośląskiej Solidarności podjęli akcję ocalenia własnych środków. Pobrali ze związkowego konta 80 milionów złotych i zdeponowali u arcybiskupa Henryka Gulbinowicza.

Niezwykła historia została przedstawiona w filmie „80 milionów”, który był nominowany do wielu nagród. Kulisy brawurowej akcji działaczy Solidarności będzie można poznać 2 czerwca w Piasecznie. O godz. 18.00 w studiu filmowym przy ul. Elektronicznej odbędzie się pokaz filmu. Po seansie tamte wydarzenia będą wspominać ich uczestnicy: Władysław Frasyniuk, Józef Pinior i Stanisław Huskowski.

Wstęp wolny.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz