°


pixabay.com

Noc spadających gwiazd

Każdego roku, w połowie sierpnia, na niebie pojawia się malowniczy widok. 19 sierpnia na Zamku w Czersku będzie można podziwiać spadające gwiazdy. Nie przegap tej niezwykłej okazji.

Perseidy to  meteory spalające się w atmosferze Ziemi. Perseidy są pozostałością po rozpadzie komety, która przelatując w pobliżu Słońca raz na 133 lata, paruje i uwalnia cząstki pyłu. Za sobą ciągnie zjawiskowy, długi warkocz roziskrzonej materii.

Zamek w Czersku to odpowiednie miejsce do podziwiania deszczu meteorytów. Przy pogodnym niebie pojawi się ok. 100 zjawisk świetlnych na godzinę.  Jak przygotować się do obserwacji? Bezchmurne niebo i miejsce oddalone od świateł miasta to wszystko, co gwarantuje niesamowite widoki i niezapomniane przeżycia. Najłatwiej zlokalizować Gwiazdozbiór Kasjopei, który układa się w charakterystyczny kształt litery „W”.

Podczas oglądania śmigających po niebie meteorytów na zamku w Czersku przewidziano również szereg innych atrakcji, m.in. teatr ognia i muzykę na żywo. Noc spadających gwiazd to niezwykła okazja do przygotowania swoich najskrytszych marzeń. Spełnij jedno z nich, przyjdź i podziwiaj niezwykłe świetlne widowisko już 19 sierpnia.

Start godz. 21.30
P r o g r a m:
- koncert SONAR
- prelekcja Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, oddział w Warszawie
- oglądanie gwiazd przy pomocy teleskopów
- Teatr ognia WIDMO
Stoiska Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii:
zegar astronomiczny, budowa spektroskopów dla dzieci od 6 lat


Aleksandra Szczepańska
kontak@wprpiaseczno.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz