°


Facebook Kino Uciecha

Nie przegap „Syna Szawła” w kinie Uciecha

Tego filmu nie można przegapić. Jest wstrząsający. DKF Uciecha w Górze Kalwarii zaprasza na „Syna Szawła” w reżyserii László Nemesa. Po seansie spotkanie z Jerzym Walczakiem, aktorem Teatru Żydowskiego.

„Syn Szawła” doczekał się wielu, w tym najważniejszych, wyróżnień. W 2016 r. zdobył Oscara jako najlepszy film nieanglojęzyczny, wcześniej zgarnął też Złoty Glob i Grand Prix festiwalu filmowego w Cannes. Jak najbardziej zasłużenie. To opowieść o węgierskim Żydzie, członku tzw. Sonderkommanda w hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Szaweł zajmuje się „sprzątaniem” krematoriów, choć żyje w piekle staje się beznamiętną maszyną. Wydaje się, że nie ma wyjścia – tylko tak może przetrwać w otaczającym go koszmarze. Wszystko się zmienia, gdy w jednym z zamordowanych w komorze gazowej chłopców rozpoznaje swojego syna. Wykrada jego ciało, chce mu wyprawić pogrzeb...

Film Nemesa pod względem intensywności, prowadzenia kamery powoduje, że sami jakby dotykamy koszmaru jakim był Holocaust. Poprzez jednostkę realistycznie pokazuje pełną grozę Auschwitz-Birkenau. Po obejrzeniu „Syna Szawła” trudno się otrząsnąć, niektóre kadry zostają w nas długo. Dzieło Nemesa czasami przyrównywane jest do wybitnego filmu „Idź i patrz” Elema Klimowa z 1985 roku, jednego z najbardziej wstrząsających obrazów o wojnie.

Po projekcji Dyskusyjny Klub Filmowy Uciecha zaprasza na bardzo ciekawe spotkanie. Na temat filmu będzie można porozmawiać z Jerzym Walczakiem, aktorem Teatru Żydowskiego. W „Synu Szawła” zagrał postać rabina Frankla. Wystąpił również m.in. w filmach Jerzego Kawalerowicza i Agnieszki Holland.          

Start projekcji: 12 listopada (sobota), godz. 18. Miejsce: Kino Uciecha, ul. ks. Sajny 14, Góra Kalwaria. Bilety: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy – uczniowie, studenci i seniorzy). Wstęp od 16. roku życia.


Andrzej Golec
andrzej.golec@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz