°


filmweb.pl

Herzog zadumał się nad światem sieci

Filmy Wernera Herzoga zawsze warto zobaczyć. Także te dokumentalne. 21 kwietnia Kino w Hugówce zaprasza na „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”.

Tym razem Herzog wziął na warsztat internet, a więc temat jak najbardziej na czasie. Kiedy został wysłany pierwszy mail? Czy mistrzowie świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? Czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne? Fillmową podróż Herzog zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji. Wracając do pierwszego maila – wysłano go w 1969 roku z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. I od tej pory zaczęła się pora internetu, choć wtedy jeszcze nie przypuszczano, że aż tak opanuje świat. Ale obraz cyfrowej rewolucji nie jest jednoznaczny – ma jasne i ciemne strony (np. ułatwia szerzenie przemocy).

Czy w przyszłości internet będzie tak potężny, że zapomnimy o żyjących obok ludziach? – Czy nasze praprawnuki będą jeszcze potrzebowały ludzkiego towarzystwa? Może to nie będzie istotne w ich świecie? Brzmi strasznie, prawda? Ale może to będzie w porządku. Może towarzystwo robotów i inteligentnego internetu okaże się wystarczające. Kim jestem, by to oceniać? – pyta jeden z bohaterów dokumentu Herzoga.

To film który zmusza do refleksji, a jednocześnie pokazuje jak świat poszedł naprzód. Czy w dobrym kierunku? To pytanie chyba bez odpowiedzi.

Kilka słów o Wernerze Herzogu. „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” jest jego filmem dokumentalnym, ale pamiętajmy, że to również twórca wybitnych obrazów fabularnych – szczególnie z lat 70-tych. Takie filmy jak „Aquirre, gniew boży”, „Stroszek”, „Szklane serce” czy przede wszystkim „Nosferatu wampir” na trwałe weszły do światowej kinematografii.

Start seansu: 21 kwietnia, godz. 19.00. Miejsce: Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15, Hugonówka, Konstancin-Jeziorna. Wstęp wolny.


Andrzej Golec
andrzej.golec@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz