°


konstancinjeziorna.pl

Flis Festiwal, czyli spotkanie kultur nadrzecznych

Pokazy tradycyjnych łodzi, koncerty, liczne warsztaty, smakołyki, tańce i śpiewy – program Flis Festiwalu prezentuje się bogato. Impreza odbędzie się w dniach 13-14 maja w Gassach.

Flis Festiwal to szansa na spędzenie czasu w ciekawy sposób. Uczestnicy imprezy mają okazję poznać historię Urzecza i zetknąć się z dawną kulturą. – Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Chcemy promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe łurzyckie przysmaki, takie jak sytocha czy siuforek –  przedstawiają organizatorzy.

Tegoroczny Flis Festiwal wystartuje w najbliższą sobotę (13 maja) o 14.30. Ostroga na Wiśle wypełni się tymi, którzy będą chcieli odkryć piękno Urzecza. Na początek zaplanowano poświęcenie łodzi i paradę tradycyjnych żaglowców wiślanych. O 15.00 rozpoczną się występy zespołów: Powsinianie, Łurzycanki, URZECZEni i Kalwarki, Majtki Pana Kapitana, Sołtysi. Na nudę nie będą mogły narzekać dzieci. O 17.00 zaplanowano spektakl „Lekcja o Polsce czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie”. 

Warto pamiętać o atrakcjach towarzyszących, wśród których m.in. stoiska twórców ludowych, przeprawa promowa Gassy-Karczew czy warsztaty ginących zawodów. Uczestnicy festiwalu powinni przygotować się na wspaniałe doznania smakowe. Wszyscy będą mogli spróbować potraw regionalnych z Urzecza.

Wieczór będzie pełny wrażeń. O 19.00 koncert zespołu Kapela ze wsi Warszawa, a następnie flislajt. W Gassach będzie królowała dobra zabawa.

Co zaplanowano drugiego dnia Flis Festiwalu? W niedzielę o 8.00 odbędzie się msza św. polowa, zaś w samo południe zaplanowano uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy i Góry Kalwarii.

Wstęp wolny.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz