°


Archiwum

4 czerwca, czyli Wolne Piaseczno

4 czerwca 1989 roku to już data symboliczna w historii naszego kraju. Wtedy to odbyły się pierwsze po wojnie, częściowo jeszcze wolne wybory. Z tej okazji gmina Piaseczno w najbliższą niedzielę zaprasza mieszkańców na Rynek. Atrakcji nie zabraknie.

– Impreza Wolne Piaseczno, która odbędzie się w niedzielę na Rynku w Piasecznie, nawiązuje do rocznicy pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Chcemy promować obywatelskie postawy i idee demokratyczne, dlatego podczas wydarzenia będą mogły prezentować się stowarzyszenia, organizacje społeczne, partie polityczne, działał będzie punkt Europe Direct przekazujący informacje o Unii Europejskiej oraz stanowisko Budżetu Obywatelskiego, zachęcające do składania własnych pomysłów do budżetu gminy na 2018 rok – mówi nam Łukasz Wyleziński, kierownik Biura Promocji i Informacji Gminy Piaseczno. – Impreza będzie miała charakter festynu i rodzinnego pikniku w związku z obchodzonym kilka dni wcześniej Dniem Dziecka. Dla dzieci przygotowane będą stanowiska z animacjami, konkursy oraz nieodpłatne dmuchańce – dodaje.

Mieszkańcy poznają tych, którzy wiele robią dla swojej społeczności – polityków, redaktorów, zespoły muzyczne, organizacje kobiece, kluby sportowe. O dziejach lokalnej ojczyzny opowiedzą historycy  ziemi piaseczyńskiej: Małgorzata Szturomska, Włodzimierz Bagieński, Stanisław Hofman, Beata Frankowska ze „Studni”. – Na scenie zaprezentują się lokalni artyści, będą występy taneczne, pokaz monocykli, opowieści o historii Piaseczna, a na koniec zagra coverowy zespół Pizza Driver. Szczegóły imprezy są jeszcze dopinane, z pewnością atrakcji nie zabraknie – zachęca Łukasz Wyleziński.

Przypomnijmy, że wybory w czerwcu 1989 roku są już historyczne. Były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w naszym kraju po II wojnie światowej. Zostały przeprowadzone w wyniku uzgodnień zawartych w trakcie rozmów „okrągłego stołu”. Wybranych zostało 460 posłów na Sejm oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu.


Andrzej Golec
andrzej.golec@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz